Co potřebují aktivní plemena k optimálnímu výkonu?

Zatímco jedno plemeno psa si vystačí s pohodlným gaučem a několika krátkými procházkami denně, jiné potřebuje ke své spokojenosti výrazně vyšší dávku pohybu a aktivit. Máte doma právě takového chlupáče? V tomto článku se dočtete několik tipů, které vám pomohou zajistit vašemu aktivnímu zvířecímu příteli optimální výživu.

Jak správně krmit aktivní plemena psů pro zlepšení jejich výkonnosti?

Jednu z nejdůležitějších rolí v životě vašeho domácího mazlíčka hraje správně zvolené krmivo. Složení a denní množství vhodného krmiva se odvíjí nejen od věku a váhy pejska, ale i od jeho specifických potřeb. Jednou z nich je právě míra pohybu. Do jaké míry se pes potřebuje pohybovat, záleží na několika faktorech. Stejně jako u lidí, hraje i u psů velkou roli věk. Kromě toho však záleží i na konkrétním plemeni psa, na jeho zdravotní kondici a často opomíjeným faktorem je i jedinečná osobnost psa. Kombinace těchto faktorů napoví, jakou míru aktivity bude vyžadovat právě váš zvířecí kamarád.

Jaká míra aktivity je běžná?

Za běžnou míru aktivity považujeme 1–2 hodiny denně strávené aktivním pohybem. Pokud je doba aktivního pohybu nižší než hodina denně, jedná se o nízkou míru aktivity, a naopak za vyšší míru aktivity považujeme více než 2 hodiny aktivního pohybu denně. Do poslední kategorie spadají zejména sportovní plemena psů, jako je pointer, výmarský ohař, irský setr nebo anglický kokršpaněl.

Nutriční potřeby sportovních plemen psů pro maximální výkon

Úpravy jídelníčku vašeho zvířecího mazlíčka by měly vždy probíhat s ohledem na to, jak často a s jakou pravidelností provozuje aktivity vyžadující vysokou dávku energie. Například pokud se váš chlupáč pravidelně věnuje disciplínám sportovní kynologie, lovu nebo agility, je potřeba jeho stravu upravit tak, aby odpovídala energetickému výdeji. Nicméně u psů, kteří se těmto aktivitám věnují spíše příležitostně, není změna stravovacího režimu třeba – postačí základní vyvážená strava.

Optimální složení krmiva pro sportovní plemena psů

Krmivo pro sportovní plemena s pravidelným energetickým výdejem by mělo mít podobný obsah tuků a bílkovin jako krmivo určené pro štěňata. Zde je přehled konkrétních složek, na které je třeba se při výběru krmiva zaměřit, a jejich poměr:

25–30 % bílkovin

Bílkoviny jsou velmi důležitou složkou v krmivu. Obsahují aminokyseliny, mající zásadní význam v mnoha fyziologických procesech.

přibližně 20 % tuku

Tuky jsou důležitým faktorem, který vašemu psovi dodá potřebné množství energie.

méně než 5 % vlákniny

Krmivo pro aktivní plemena by mělo obsahovat pouze lehce stravitelné sacharidy a oproti běžnému krmivu by měly být zastoupeny v menším poměru.

Tyto požadavky splňuje například krmivo CLUB 4 PAWS PREMIUM AKTIV, které díky vysokému obsahu bílkovin a tuků zajistí vašemu zvířecímu příteli vyvážený energetický příjem. Krmivo je obohaceno o komplex Omega 3 + Omega 6, který udržuje zdravou kůži a lesklou srst, a o recepturu ІNTEGRAMIX (sušená rajčata, zázvor, hloh a banány) pro celkovou podporu zdraví vašeho aktivního miláčka.

Sportovní a aktivní plemena psů: Příjem tekutin

Stejně jako u lidí, je i u psů důležité myslet při zvýšené fyzické zátěži na dostatečnou hydrataci. Váš pes by měl mít pravidelný příjem čisté a čerstvé vody v přibližném množství 80 ml na jeden kilogram tělesné hmotnosti, při zvýšené aktivitě a při vyšších teplotách je ale třeba počítat s vyšším příjmem tekutin.

Ať už se jedná o vyváženou výživu, dostatek pohybu i tekutin, nebo pravidelnou veterinární péči, každý aspekt hraje nezbytnou roli v tom, aby vaši čtyřnozí atleti dosahovali optimálního výkonu a žili šťastný, zdravý život. Na petclub.cz vám rádi poradíme s výběrem krmiv a najdeme nejvhodnější řešení!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.