Je lepší suché, nebo mokré krmivo pro vašeho psa či kočku?

Jaké jsou rozdíly mezi suchým a mokrým krmivem a jakým způsobem začlenit mokré a suché krmivo do jídelníčku vašich domácích mazlíčků? V tomto článku vám přinášíme přehled několika benefitů, které s sebou daný typ krmiva přináší.

Kvalitní krmivo pro vaše domácí mazlíčky

Na trhu s krmivy pro domácí mazlíčky nalezneme nepřeberné množství produktů. Pro majitele čtyřnohého přítele to může znamenat nekonečné hodiny rozhodování, které krmivo zvolit. Při výběru vhodného krmiva hraje velkou roli jeho složení, tělesná konstituce a stáří zvířete a také to, zda právě jemu bude dané krmivo vyhovovat. Kromě zmíněných parametrů je nutné vzít v potaz i způsob zpracování daného krmiva a množství vody, které obsahuje. 

Jaký je rozdíl mezi suchým a mokrým krmivem?

Zásadní rozdíl mezi těmito dvěma typy krmiv je způsob, jakým se zpracovávají, a konečný obsah vody. Zatímco suché krmivo se po rozmělnění masných složek zpracuje do konzistentního těsta, které se po uvaření formuje do granulí a následně suší, u mokrého krmiva se rozmělněné masné složky smíchají s omáčkou obsahující vitamíny, minerály a obiloviny. Směs se po uvaření sterilizuje a vzniká konzervovaný produkt, který se prodává nejčastěji ve formě kapsiček či konzerv. Důsledkem rozdílného procesu zpracování je výsledná vlhkost krmiva, která u suchého krmiva představuje maximálně 10 % (zbylých 90 % tvoří suché látky, jako jsou sacharidy, tuky a vitamíny) zatímco u mokrého krmiva až 78 %. 

Které krmivo je prospěšnější pro zdraví domácího mazlíčka?

Obecně platí, že suché krmivo obsahuje všechny složky potřebné pro zdravý vývoj psů či koček, je však nutné pečlivě kontrolovat složení daného krmiva. Mokré krmivo může posloužit jako skvělý doplněk stravy, obzvlášť u zvířat, která vyžadují zvýšený příjem tekutin, například při zdravotních obtížích. Konzervované produkty jsou také chuťově atraktivnější, je tedy pravděpodobné, že vybíraví jedlíci tuto variantu krmiva upřednostní před granulemi. I při výběru mokrého krmiva však rozhoduje jeho složení – levná krmiva mohou u vašich zvířecích mazlíčků způsobit tělesný zápach nebo zápach z úst a svým obsahem nevyhovují nutričním požadavkům pro správný vývoj zvířete. 

Co byste měli zvážit před zařazením mokrého krmiva do stravy vašeho mazlíčka?

  • jeho denní kalorický příjem včetně odměn a pamlsků
  • celkovou vyváženost jeho stravy
  • množství vitamínů a minerálů, které je v krmivu obsaženo
  • individuální potřeby a zdravotní stav zvířete

Výhody mokrého a suchého krmiva

Suché i mokré krmivo přináší výhody i nevýhody, a to jak pro samotná zvířata, tak pro jejich majitele. Při rozhodování o tom, jak často zařazovat mokré krmivo do stravy vašeho domácího mazlíčka vám pomůže tento přehled benefitů, které s sebou daný typ krmiva přináší.

Finanční hledisko: Suchá krmiva obsahují vyšší procento bílkovin a tuků, proto je zapotřebí menší množství než v případě mokrého krmiva. U mokrého krmiva také platí, že v případě, kdy není kompletně spotřebováno, je nutné jej uchovávat v lednici a spotřebovat je co nejdříve po otevření. Naproti tomu suchá krmiva lze skladovat dlouho po otevření, aniž bychom se museli obávat, že se zkazí. To činí suchá krmiva ekonomicky výhodnější, než krmiva mokrá.  

Péče o zvířecí chrup: Stejně jako u lidí je i u zvířat kvalita zubů velmi důležitá. Suchá krmiva podporují žvýkání potravy, čímž pomáhají předcházet tvorbě zubního kamene, sekundárnímu onemocnění parodontu, ale také zápachu z úst. Pokud však pes nebo kočka již trpí onemocněním zubů nebo dutiny ústní, mokré krmivo jim může žvýkání značně usnadnit. 

Dieta: Jak již bylo řečeno, výhodou suchých krmiv je mimo jiné vyšší obsah bílkovin a tuků. V případě, že vaše zvíře trpí nadváhou, však může být tento aspekt výhodou pro mokré krmivo, neboť má tendenci vyvolávat déle trvající pocit sytosti. Při regulaci hmotnosti lze proto mokré krmivo využít zejména u psů, jejichž chuť k jídlu je zdánlivě nekonečná. I mezi suchými krmivy jsou však taková, která jsou přímo určena pro redukci váhy, například kompletní krmiva značky CLUB 4 PAWS z naší nabídky.

Přírodní receptury krmiva představují ideální způsob, jak udržovat jejich vitalitu či ji dokonce zlepšit. I v případě zařazování mokrého krmiva do stravy vašeho domácího mazlíčka platí, že jakékoli nové krmivo by se mělo podávat postupně a uváženě. Vsaďte na naše mokrá a suchá krmiva pro psy i kočky a vybírejte na petclub.cz

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.