Novinky

Správná péče o domácí mazlíčky v letních měsících

Plánování rodinné dovolené může být pro rodiče náročné. Musíte sladit očekávání všech členů rodiny s časovými a finančními možnostmi, naplánovat program, zabalit věci a udržet si při tom zdravý rozum. Tento proces je stresující i pro vašeho domácího mazlíčka, který se najednou ocitá v rušném prostředí a k tomu všemu ještě pálí slunce ze všech stran. Jak zajistit pohodu našich čtyřnohých přátel během horkých letních měsíců, se dočtete v našem novém článku.

Jak chránit domácí mazlíčky před horkem a dehydratací?

Nejdůležitějším bodem bude samozřejmě pitný režim našich mazlíčků, který je obzvláště v těchto dnech naprosto zásadní. Zvíře by mělo mít neustálý přístup k čerstvé a čisté vodě, a to platí i na cestách. Pokud jedete na dovolenou nebo výlet, mějte neustále po ruce vodu v láhvi a nezapomeňte také na cestovní misku. Na trhu je mnoho silikonových cestovních misek, které lze složit, a dokonce pohodlně připnout na zavazadlo, abyste ji mohli kdykoli snadno vytáhnout bez nepříjemného hledání v zavazadle. Alternativou pro menší psy je pak silikonová láhev na vodu s menší miskou, která slouží zároveň jako víčko. Myslete také na to, že v teple se voda rychleji kazí, proto byste ji měli měnit častěji než obvykle.

Mokrá krmiva jako další příjem tekutin

Pokud máte dojem, že příjem tekutin vašeho mazlíčka není dostačující, řešením jsou mokrá krmiva, u kterých je podíl tekuté složky až 78 %. Tato krmiva jsou pro zvířata chuťově velmi přitažlivá, proto jsou ideální v případě, že zvíře z nějakého důvodu nepije potřebné množství vody. A kolik vody má vlastně zvíře vypít? U psů se uvádí 50 ml vody na jeden kilogram jeho váhy, u koček minimálně 40 ml na kilogram. Počítejte ale s tím, že v horkých letních měsících je příjem tekutin vyšší.

Produkty, které pomáhají chránit domácí mazlíčky nejen před horkem a sluncem

Horké letní dny pomohou vašim mazlíčkům zvládnout chladicí podložky z polyesteru nebo nylonu, které se vyrábí i v cestovní verzi. Výhodou těchto podložek je jejich omyvatelnost a s ní spojená snadná údržba. Pro psy a kočky s citlivější nebo kompletně odhalenou kůží můžete pořídit krém proti slunci s vysokým faktorem. Na trhu naleznete i voděodolné, což je vhodná volba primárně u psů, kteří rádi dovádějí ve vodě. V létě není horko a slunce jediným nepřítelem, proto byste měli pořídit kvalitní antiparazitní obojky, případně sprej nebo šampon. Novým trendem jsou také antiparazitní oblečky pro psy s nanotechnologií.

Psa nikdy nenechávejte samotného v autě!

Zásada, která platí pro každého majitele psa. Pokud cestujete se psem, snažte se, aby pro něj jízda autem byla co nejkomfortnější. V tom vám pomohou i výše zmíněné cestovní chladicí podložky a cestování v ranních či večerních hodinách. Nikdy však nesmíte nechat psa v autě samotného, a to ani za předpokladu, že je auto zaparkované ve stínu a okénko auta je otevřené. Slunce se v průběhu dne posouvá a místo, od kterého jste odešli, se může stát během chvíle nesnesitelnou výhní, která teplotu v autě dokáže posunout během pouhých dvaceti minut až na 70 °C, což může být pro psa fatální. Pokud jste svědky toho, že je pes v autě sám, obraťte se na městskou policii, která vám situaci pomůže vyřešit.

Příznaky dehydratace: Jak je rozpoznat včas?

Primárním cílem je vždy této extrémní situaci předejít. Přesto je dobré umět rozpoznat příznaky dehydratace včas, aby bylo možné poskytnout domácímu mazlíčkovi co nejrychleji adekvátní pomoc.

  • Pozorujte, co se děje ve zvířecí tlamě

Suché a lepkavé dásně patří mezi první příznaky dehydratace. Dásně by měly být hladké a jejich barva by měla být růžová. Sytě červené nebo zcela bledé dásně značí problém. U psů může být indikátorem i změna slinění. Sliny by neměly být lepkavé, v pozdější fázi dehydratace přestává pes slinit úplně. Naopak zvýšené slinění může patřit mezi první příznaky dehydratace, zde je ale nutné vzít v potaz i ostatní symptomy, neboť se jedná o jev, který doprovází i obyčejnou obranu těla psa před horkem.

  • Oči a čumák prozradí mnohé

Mezi další příznaky dehydratace patří podobně jako u lidí zapadlé oči, které na první pohled nevypadají zcela zdravě. Důvodem je kůže v okolí očí, která je v důsledku dehydratace vysušená, a oči tak mohou působit, jako by byly posunuty dozadu. U psů může napovědět i suchý čumák, který se ale stejně jako nadměrné slinění řadí i mezi normální projevy při vysokých teplotách.

  • Elasticita kůže

U psů i koček by kůže měla být elastická a pružná. Pokud u zdravého zvířete zkusíte mírně vytáhnout kůži za lopatkami, měla by se rychle vrátit zpět na své místo. V opačném případě, kdy se kůže stahuje pomalu, byste měli zpozornět, jedná se totiž o jeden z hlavních příznaků dehydratace.

  • Jako vždy napoví chování zvířete

Každý páníček zná svého domácího mazlíčka natolik, aby věděl, jaké je jeho obvyklé chování. Při jakékoli prudké změně byste měli zpozornět, a to nejen při podezření na dehydrataci. I u té se ale chování zvířete mění, dehydratace je často doprovázena únavou letargií, tedy nezájmem o okolní osoby, předměty a dění.

Pokud jste odhalili první příznaky lehké dehydratace, situaci zvládnete vyřešit i vy sami. První pomoc poskytnete okamžitým přísunem čerstvé vody, případně konzervy, pakliže zvíře vodu odmítá. V pozdější fázi dehydratace jde o čas, proto při podezření na vážnou dehydrataci vašeho nebo cizího zvířete ihned vyhledejte veterinární pomoc, abyste předešli závažným zdravotním komplikacím.

Zdraví čtyřnohých přátel je pro nás stejně důležité jako naše vlastní. Užijte si bezproblémové cestování i s vašimi domácími mazlíčky a pořiďte jim na cesty naše superprémiová mokrá krmiva na e-shopu PetClub.cz

Senior psi a kočky: Speciální výživové potřeby starších zvířat

Jste majitelem mazlíčka v pokročilejším věku? Aby s vámi váš zvířecí společník strávil ještě několik dlouhých šťastných let, je třeba se o jeho zdraví starat více než kdy dříve. Základem takové péče by mělo být kromě pravidelných návštěv veterináře a sledování změn v chování nebo vzhledu vašeho čtyřnohého přítele také správné nastavení jeho jídelníčku. Jak správně sestavit jídelníček pro kočičího a psího veterána, se dozvíte v tomto článku.

Jak poznat, že se z vašeho zvířecího parťáka stal senior?

Již dávno se upustilo od zobecněné představy, že jeden rok života psa je roven sedmi letům života člověka. Takto jednoduché to bohužel není – maximální věk zvířat se odvíjí od jeho velikosti, rasy, životního stylu a genetických predispozicí. Pokud bychom chtěli přeci jen vypočítat stáří psa tak, aby odpovídalo věku člověka, existují tabulky, které berou v potaz plemeno daného psa. U koček je situace ještě složitější. Tabulky jsou pouze orientační a nelze jim přikládat větší váhu. Nejspolehlivějším ukazatelem, že patříte mezi hrdé majitele psího nebo kočičího seniora, je proto skutečný věk daného zvířete. Kočky, stejně jako malá plemena psů, se stávají seniory kolem desátého roku života. S přibývající velikostí plemene hranice klesá, středně velká plemena psů odcházejí do psího důchodu kolem 8.-10. roku života a velká plemena dokonce v šesti letech.

Kromě věku zvířete vám mohou informaci o tom, že zvíře stárne, podat i charakteristické projevy, kterých je třeba si všímat především v období, kdy se váš mazlíček dostal k věkové hranici zvířecího důchodu. U psů je charakteristickým rysem výskyt šedin okolo čumáku, u koček se zas změny v srsti projevují jejím šedobílým zbarvením kolem hlavy a plstnatěním, které je způsobeno nedostatečnou péčí kočky o svou srst. Zvířeti se může zhoršit orientace nebo se může objevit šedý zákal nebo samovolný únik moči. Velké změny nastávají také v aktivitě zvířete, která s přibývajícím věkem klesá, což může způsobit velký přírůstek váhy.

Stáří a strava: Klíč k výživě starších psů a koček

S úbytkem fyzické aktivity starších zvířecích parťáků přichází riziko obezity. Narozdíl od jiných projevů stáří, které nemůžeme nijak ovlivnit, je zdravá hmotnost vašeho zvířete snadno regulovatelná pomocí správně sestaveného jídelníčku, který by měl být šitý přímo na míru zvířecím seniorům. Mějte na paměti, že zdravá váha může prodloužit život vašeho mazlíčka!

Specifika výživy starších psů a koček: Jak udržet zvířecí seniory zdravé?

Granule, které bychom měli podávat starším psům a kočkám, by měly svým složením vhodně reagovat na úbytek energie a s ním spojenou nižší aktivitu vašeho mazlíčka. Krmivo by proto mělo obsahovat méně kalorií a tuku než běžné krmivo pro dospělé psy. Obsah vlákniny by měl být naopak vyšší, protože starší zvířata mají často problémy se zažíváním a jsou náchylní k zácpě. Primárním požadavkem na granule pro seniory je bezesporu jejich snadná stravitelnost, vybírat bychom proto měli takové, které využívají jako zdroj bílkovin vejce nebo kvalitní svalovinu. V jídelníčku starších zvířecích společníků by se také neměly vyskytovat vnitřnosti.

Nutriční doplňky pro senior psy a kočky

Psí a kočičí senioři se kromě zažívacích potíží často potýkají s problémy s klouby a destruktivními změnami chrupavky. S tím nám může pomoci řada nutričních doplňků s obsahem glukosaminu a chondroitinu, které tyto obtíže mírní. Problémy s poklesem imunity řeší doplňky stravy s obsahem omega-3 mastných kyselin, které podporují imunitní systém a zlepšují stav srsti a kůže. Pro správné fungování střevní mikroflóry jsou zásadní probiotika a prebiotika, které pomáhají optimálnímu trávení a absorpci živin. Řada z těchto složek je již obsažena v superprémiových krmivech pro kočky a psy, proto je důležité se vždy při výběru krmiva dívat na složení.

Individuální potřeby senior psů a koček na prvním místě

Stejně jako vždy platí, že každé zvíře je jiné a každé bude podzim svého života prožívat odlišně. Pokud váš mazlíček dosáhl věku, které podle tabulek odpovídá stáří, ještě to nutně neznamená automatickou změnu krmiva. Důležité je sledovat aktivitu a váhu vašeho zvířecího parťáka a sledovat změny v jeho chování a vzhledu. Vždy je také nutné vybírat krmivo a nutriční doplňky pečlivě podle složení, které vyhovuje vašemu mazlíčkovi, a vybírat pouze kvalitní krmiva a pečlivě konzultovat s veterinářem každou změnu v podávaném krmivu.

Zdraví čtyřnohých přátel je pro nás stejně důležité jako naše vlastní. Přírodní receptury krmiva představují ideální způsob, jak udržovat jejich vitalitu, či ji dokonce zlepšit. Vsaďte na naše superprémiová krmiva pro psy i kočky a vybírejte na PetClub.cz

Jak správně krmit domácího mazlíčka pro udržení zdravé váhy?

Většina zdravotních problémů psů a koček je způsobena nevhodným nebo nepřiměřeným způsobem stravování. Jak zajistit vašemu domácímu mazlíčkovi vyváženou stravu, která nepovede k nezdravému přibírání na váze? A pokud jste majitelem mazlíčka, který již obezitou trpí, jak jej dostat zpátky do kondice?

Jaký je rozdíl mezi krmivem pro psy a kočky?

Asi každého začínajícího chovatele, který má to štěstí sdílet domácnost jak se psem, tak s kočkou, někdy napadlo, zda by nemohl kupovat jedno univerzální krmivo. To by jen každé ráno nasypal do misky a domácí mazlíčci by se o něj podělili rovným dílem. Přesto, že je to představa velmi lákavá, každý správný chovatel by měl vědět, že stravovací potřeby psa a kočky jsou rozdílné, a proto potřebuje každý své vlastní krmivo, a ideálně i svou vlastní misku.

Přestože se v krmivu pro kočky i psy nacházejí podobné složky, výsledná receptura se liší. To je dáno tím, že zatímco kočka je pravý masožravec, pes se se svou schopností trávit potravu živočišnou i rostlinnou řadí na pomezí všežravce a masožravce. Kvalitní krmivo pro kočky bude proto vždy obsahovat vysoký podíl masné živočišné bílkoviny. V krmivech pro psy je podíl této bílkoviny menší a krmivo je obohaceno o obiloviny a zeleninu, které zajistí potřebnou nutriční podporu a rozmanitost stravy. Složení krmiva se liší také v obsahu esenciálních aminokyselin, (především taurinu a argininu), některých vitaminů a obsahu mastných kyselin. Zatímco kočka potřebuje všechny tyto složky získávat z potravy, tělo psa si většinu z nich dokáže vytvořit samo nebo jich potřebuje méně.

Lze tedy říci, že pokud bychom podávali kočce stravu určenou pro psa, vážně bychom ohrozili její zdraví, což by mohlo mít fatální následky. U psa zase může vést dlouhodobější stravování kočičím krmivem k obezitě. Zdůrazňujeme však, že se zde jedná o případy pravidelného a dlouhodobého stravování, pokud se tedy podaří psovi nebo kočce ukořistit oběd toho druhého, není to důvod k panice.

Jak na udržení zdravé hmotnosti u psů a koček?

Vedle vážných zdravotních komplikací, které přímo ohrožují život domácího mazlíčka, je častým problémem obezita. Spolu s nezdravým životním stylem se obezita řadí mezi velmi aktuální témata celé společnosti, není tedy divu, že se tento nešvar projevuje stejně tak u zvířecích členů našich domácností. V předchozích řádcích jsme si představili rozdíly mezi krmivem pro psa a krmivem pro kočku. Je tedy zřejmé, že pro udržení zdravé hmotnosti vašeho zvířete musíme přizpůsobit jídelníček jeho individuálním potřebám.

Správné proporce zvířete

Velmi důležité jsou pravidelné návštěvy veterináře, který vám může pomoci doporučit i vhodné krmivo. Pokud však chcete být schopni sami poznat, jak je na tom vaše zvíře z hlediska váhy, pomůže vám zraková a hmatová kontrola. Pes ani kočka by neměli mít viditelná žebra a obratle, měli byste je však bez problémů nahmatat. Tělo psa by mělo z horního pohledu připomínat tvar přesýpacích hodin, na těle kočky by měly být shora dobře viditelné bederní jamky, břicho by mělo být vtažené bez většího tukového polštářku a zvíře by se mělo pohybovat energicky a čile. Při posuzování správné hmotnosti vašeho domácího mazlíčka vám může pomoci také systém BCS (Body Condition Score), se kterým můžete porovnat stavbu těla vašeho psa nebo kočky.

Frekvence krmení a porce

Pro udržení zdravé hmotnosti vašeho chlupáče je zapotřebí dodržovat pravidelnost krmení a přiměřené porce. Zatímco kočka vyžaduje velmi často malé porce jídla, pes by měl jíst pouze jednou nebo dvakrát denně. Jedinou výjimku tvoří štěňata, u nichž je četnost zpočátku vyšší a s přibývajícím věkem klesá. Důležitý je také správný výběr kvalitního krmiva a poměr mezi granulemi, mokrým krmivem a pamlsky, které by neměly tvořit převážnou část jejic stravy. U krmiva je třeba se vždy řídit složením a pozorovat, zda daný typ krmiva sedne právě vašemu zvířecímu kamarádovi.

Redukce váhy

V případě, že jsme při návštěvě veterináře či sami při hmatové a zrakové zkoušce tělesných proporcí zvířete zjistili, že zvíře trpí obezitou nebo se k tomuto stavu přibližuje, je nutné jeho jídelníček upravit. Rozhodně však není žádoucí zvířeti upírat stravu nebo mu pouze zmenšit denní příděly. Zdravé hubnutí by mělo probíhat řízeně a promyšleně. Pomoci nám mohou krmiva, která jsou přímo koncipovaná pro redukci váhy, a také úprava jídelníčku tak, aby odpovídal fyzické zátěži a nutričním potřebám zvířete. Důležité je brát v potaz zdravotní stav vašeho domácího mazlíčka – například nutriční potřeby koček se po sterilizaci nebo kastraci výrazně změní, proto je vhodné vybrat krmivo pro kočky po kastraci či sterilizaci, které můžete nalézt v naší nabídce na www.PetClub.cz

Je lepší suché, nebo mokré krmivo pro vašeho psa či kočku?

Jaké jsou rozdíly mezi suchým a mokrým krmivem a jakým způsobem začlenit mokré a suché krmivo do jídelníčku vašich domácích mazlíčků? V tomto článku vám přinášíme přehled několika benefitů, které s sebou daný typ krmiva přináší.

Kvalitní krmivo pro vaše domácí mazlíčky

Na trhu s krmivy pro domácí mazlíčky nalezneme nepřeberné množství produktů. Pro majitele čtyřnohého přítele to může znamenat nekonečné hodiny rozhodování, které krmivo zvolit. Při výběru vhodného krmiva hraje velkou roli jeho složení, tělesná konstituce a stáří zvířete a také to, zda právě jemu bude dané krmivo vyhovovat. Kromě zmíněných parametrů je nutné vzít v potaz i způsob zpracování daného krmiva a množství vody, které obsahuje. 

Jaký je rozdíl mezi suchým a mokrým krmivem?

Zásadní rozdíl mezi těmito dvěma typy krmiv je způsob, jakým se zpracovávají, a konečný obsah vody. Zatímco suché krmivo se po rozmělnění masných složek zpracuje do konzistentního těsta, které se po uvaření formuje do granulí a následně suší, u mokrého krmiva se rozmělněné masné složky smíchají s omáčkou obsahující vitamíny, minerály a obiloviny. Směs se po uvaření sterilizuje a vzniká konzervovaný produkt, který se prodává nejčastěji ve formě kapsiček či konzerv. Důsledkem rozdílného procesu zpracování je výsledná vlhkost krmiva, která u suchého krmiva představuje maximálně 10 % (zbylých 90 % tvoří suché látky, jako jsou sacharidy, tuky a vitamíny) zatímco u mokrého krmiva až 78 %. 

Které krmivo je prospěšnější pro zdraví domácího mazlíčka?

Obecně platí, že suché krmivo obsahuje všechny složky potřebné pro zdravý vývoj psů či koček, je však nutné pečlivě kontrolovat složení daného krmiva. Mokré krmivo může posloužit jako skvělý doplněk stravy, obzvlášť u zvířat, která vyžadují zvýšený příjem tekutin, například při zdravotních obtížích. Konzervované produkty jsou také chuťově atraktivnější, je tedy pravděpodobné, že vybíraví jedlíci tuto variantu krmiva upřednostní před granulemi. I při výběru mokrého krmiva však rozhoduje jeho složení – levná krmiva mohou u vašich zvířecích mazlíčků způsobit tělesný zápach nebo zápach z úst a svým obsahem nevyhovují nutričním požadavkům pro správný vývoj zvířete. 

Co byste měli zvážit před zařazením mokrého krmiva do stravy vašeho mazlíčka?

  • jeho denní kalorický příjem včetně odměn a pamlsků
  • celkovou vyváženost jeho stravy
  • množství vitamínů a minerálů, které je v krmivu obsaženo
  • individuální potřeby a zdravotní stav zvířete

Výhody mokrého a suchého krmiva

Suché i mokré krmivo přináší výhody i nevýhody, a to jak pro samotná zvířata, tak pro jejich majitele. Při rozhodování o tom, jak často zařazovat mokré krmivo do stravy vašeho domácího mazlíčka vám pomůže tento přehled benefitů, které s sebou daný typ krmiva přináší.

Finanční hledisko: Suchá krmiva obsahují vyšší procento bílkovin a tuků, proto je zapotřebí menší množství než v případě mokrého krmiva. U mokrého krmiva také platí, že v případě, kdy není kompletně spotřebováno, je nutné jej uchovávat v lednici a spotřebovat je co nejdříve po otevření. Naproti tomu suchá krmiva lze skladovat dlouho po otevření, aniž bychom se museli obávat, že se zkazí. To činí suchá krmiva ekonomicky výhodnější, než krmiva mokrá.  

Péče o zvířecí chrup: Stejně jako u lidí je i u zvířat kvalita zubů velmi důležitá. Suchá krmiva podporují žvýkání potravy, čímž pomáhají předcházet tvorbě zubního kamene, sekundárnímu onemocnění parodontu, ale také zápachu z úst. Pokud však pes nebo kočka již trpí onemocněním zubů nebo dutiny ústní, mokré krmivo jim může žvýkání značně usnadnit. 

Dieta: Jak již bylo řečeno, výhodou suchých krmiv je mimo jiné vyšší obsah bílkovin a tuků. V případě, že vaše zvíře trpí nadváhou, však může být tento aspekt výhodou pro mokré krmivo, neboť má tendenci vyvolávat déle trvající pocit sytosti. Při regulaci hmotnosti lze proto mokré krmivo využít zejména u psů, jejichž chuť k jídlu je zdánlivě nekonečná. I mezi suchými krmivy jsou však taková, která jsou přímo určena pro redukci váhy, například kompletní krmiva značky CLUB 4 PAWS z naší nabídky.

Přírodní receptury krmiva představují ideální způsob, jak udržovat jejich vitalitu či ji dokonce zlepšit. I v případě zařazování mokrého krmiva do stravy vašeho domácího mazlíčka platí, že jakékoli nové krmivo by se mělo podávat postupně a uváženě. Vsaďte na naše mokrá a suchá krmiva pro psy i kočky a vybírejte na petclub.cz

Co potřebují aktivní plemena k optimálnímu výkonu?

Zatímco jedno plemeno psa si vystačí s pohodlným gaučem a několika krátkými procházkami denně, jiné potřebuje ke své spokojenosti výrazně vyšší dávku pohybu a aktivit. Máte doma právě takového chlupáče? V tomto článku se dočtete několik tipů, které vám pomohou zajistit vašemu aktivnímu zvířecímu příteli optimální výživu.

Jak správně krmit aktivní plemena psů pro zlepšení jejich výkonnosti?

Jednu z nejdůležitějších rolí v životě vašeho domácího mazlíčka hraje správně zvolené krmivo. Složení a denní množství vhodného krmiva se odvíjí nejen od věku a váhy pejska, ale i od jeho specifických potřeb. Jednou z nich je právě míra pohybu. Do jaké míry se pes potřebuje pohybovat, záleží na několika faktorech. Stejně jako u lidí, hraje i u psů velkou roli věk. Kromě toho však záleží i na konkrétním plemeni psa, na jeho zdravotní kondici a často opomíjeným faktorem je i jedinečná osobnost psa. Kombinace těchto faktorů napoví, jakou míru aktivity bude vyžadovat právě váš zvířecí kamarád.

Jaká míra aktivity je běžná?

Za běžnou míru aktivity považujeme 1–2 hodiny denně strávené aktivním pohybem. Pokud je doba aktivního pohybu nižší než hodina denně, jedná se o nízkou míru aktivity, a naopak za vyšší míru aktivity považujeme více než 2 hodiny aktivního pohybu denně. Do poslední kategorie spadají zejména sportovní plemena psů, jako je pointer, výmarský ohař, irský setr nebo anglický kokršpaněl.

Nutriční potřeby sportovních plemen psů pro maximální výkon

Úpravy jídelníčku vašeho zvířecího mazlíčka by měly vždy probíhat s ohledem na to, jak často a s jakou pravidelností provozuje aktivity vyžadující vysokou dávku energie. Například pokud se váš chlupáč pravidelně věnuje disciplínám sportovní kynologie, lovu nebo agility, je potřeba jeho stravu upravit tak, aby odpovídala energetickému výdeji. Nicméně u psů, kteří se těmto aktivitám věnují spíše příležitostně, není změna stravovacího režimu třeba – postačí základní vyvážená strava.

Optimální složení krmiva pro sportovní plemena psů

Krmivo pro sportovní plemena s pravidelným energetickým výdejem by mělo mít podobný obsah tuků a bílkovin jako krmivo určené pro štěňata. Zde je přehled konkrétních složek, na které je třeba se při výběru krmiva zaměřit, a jejich poměr:

25–30 % bílkovin

Bílkoviny jsou velmi důležitou složkou v krmivu. Obsahují aminokyseliny, mající zásadní význam v mnoha fyziologických procesech.

přibližně 20 % tuku

Tuky jsou důležitým faktorem, který vašemu psovi dodá potřebné množství energie.

méně než 5 % vlákniny

Krmivo pro aktivní plemena by mělo obsahovat pouze lehce stravitelné sacharidy a oproti běžnému krmivu by měly být zastoupeny v menším poměru.

Tyto požadavky splňuje například krmivo CLUB 4 PAWS PREMIUM AKTIV, které díky vysokému obsahu bílkovin a tuků zajistí vašemu zvířecímu příteli vyvážený energetický příjem. Krmivo je obohaceno o komplex Omega 3 + Omega 6, který udržuje zdravou kůži a lesklou srst, a o recepturu ІNTEGRAMIX (sušená rajčata, zázvor, hloh a banány) pro celkovou podporu zdraví vašeho aktivního miláčka.

Sportovní a aktivní plemena psů: Příjem tekutin

Stejně jako u lidí, je i u psů důležité myslet při zvýšené fyzické zátěži na dostatečnou hydrataci. Váš pes by měl mít pravidelný příjem čisté a čerstvé vody v přibližném množství 80 ml na jeden kilogram tělesné hmotnosti, při zvýšené aktivitě a při vyšších teplotách je ale třeba počítat s vyšším příjmem tekutin.

Ať už se jedná o vyváženou výživu, dostatek pohybu i tekutin, nebo pravidelnou veterinární péči, každý aspekt hraje nezbytnou roli v tom, aby vaši čtyřnozí atleti dosahovali optimálního výkonu a žili šťastný, zdravý život. Na petclub.cz vám rádi poradíme s výběrem krmiv a najdeme nejvhodnější řešení!

Průvodce pro hladký přechod na nové krmivo pro zvířecího mazlíčka

Jako každou jinou zásadní změnu ve stravování, je i přechod na nové krmivo potřeba provádět postupně a šetrně. V tomto článku se dočtete několik praktických tipů, jak umožnit vašemu zvířecímu mazlíčkovi přechod na nové krmivo a minimalizovat při tom možné zdravotní problémy.

Jak poznat, že je čas na změnu krmiva?

Na úvod je třeba říci, že častá změna krmiva může vašemu domácímu mazlíčkovi spíše uškodit, pokud k ní přistoupíte bez dobrého důvodu. Proto nedoporučujeme měnit krmivo pouze na základě nabídky lokálního zverimexu nebo výhodné ceny. Relevantní důvody pro přechod na nové krmivo mohou být různé, doporučujeme jej zejména tehdy, pokud vašemu pejskovi nebo kočičce původní krmivo nesvědčí. Dobrým důvodem pro změnu krmiva je také přechod na kvalitnější krmivo, které má z dlouhodobého hlediska pozitivní vliv na zdraví vašich psů a koček. Pokud se rozmýšlíte, jaké kvalitnější krmivo pro vašeho chlupáče vybrat, doporučujeme značky krmiv jako OPTIMEAL™ nebo CLUB 4 PAWS, které najdete v naší nabídce.

Jak bezpečně přejít na nové krmivo?

Změna krmiva je u každého zvířete velmi individuální, u domácích mazlíčků s citlivějším trávením se může zažívání ustálit až po 3 měsících. Přechod na nové krmivo by měl být postupný, v opačném případě by mohlo nové krmivo způsobit u vašeho zvířecího mazlíčka průjem nebo zvracení. Vyvarovat se těmto možným zdravotním obtížím vám umožní metoda postupného přimíchávání. Tato metoda je doporučována veterináři i dalšími odborníky, a navíc není nijak komplikovaná.

Celé kouzlo spočívá v postupném přimíchávání nově zavedených granulí do původních, aby si bříško vašeho chlupáče zvyklo na změnu. Platí, že čím starší váš mazlíček je, tím šetrněji musíte k této metodě přistupovat – nové granule přimíchávat po menších dávkách a po delší dobu. Pro starší pejsky s citlivějším trávením je vhodnou volbou nového krmiva například hypoalergenní krmivo OPTIMEAL™, které obsahuje snadno stravitelné rybí bílkoviny, zajišťující zdravé trávení, a prebiotikum Actigen pro regulaci rovnováhy prospěšné střevní mikroflóry.

Přechod na nové krmivo bez negativních dopadů na zdraví mazlíčka ve 4 fázích:

Každá fáze trvá 3 dny a celková metoda vám zabere minimálně 9 dní. Pokud se v jakékoli fázi projeví u vašeho mazlíčka nestandardní projevy v zažívání (zvláštní konzistence stolice apod.), nebojte se danou fázi prodloužit až na týden. V případě, že se vám nezdá reakce vašeho čtyřnohého přítele v pořádku, poraďte se s veterinářem a zvažte volbu jiného krmiva.

1. - 3. den

V počáteční fázi se snažíme o velmi pozvolný začátek přimíchávání. Poměr nového krmiva vůči původnímu je v této fázi 3:1 (¼ nových granulí, ¾ původních granulí).

4. - 6. den

K druhé fázi přistoupíme pouze tehdy, pokud proběhla počáteční fáze v pořádku a u vašeho domácího mazlíčka se nevyskytly žádné nežádoucí projevy. V této fázi zvýšíme poměr nových granulí na polovinu, poměr tak bude 2:2 (½ nových granulí, ½ původních granulí).

7. - 9. den

Třetí fáze je posledním krokem, který musíte vy i váš domácí mazlíček zvládnout před kompletním přechodem na novou stravu. Poměr nových granulí vůči původním se zvyšuje na 3:1 (¾ nových granulí, ¼ původních granulí).

10. den

Pokud proběhly všechny předchozí fáze hladce a bez komplikací, máte vyhráno. Nyní můžete podávat pouze nové krmivo bez příměsi původního krmiva.

Co sledovat po kompletní změně krmiva?

To že změna krmiva vašemu chlupáčovi prospěla, poznáte podle toho, že se mu zlepšila kvalita srsti a má pevnou stolici. Pokud se kvalita srsti nebo kůže zhoršila (objevují se lupy nebo vyrážka), krmivo nebylo zvoleno vhodně a váš domácí mazlíček může mít dokonce na některé jeho složky alergii nebo intoleranci. V takovém případě doporučujeme vybrat vhodnější krmivo a poradit se s veterinářem.

Zdraví čtyřnohých přátel je pro nás stejně důležité jako naše vlastní. Přírodní receptury krmiva představují ideální způsob, jak udržovat jejich vitalitu či ji dokonce zlepšit. Vsaďte na naše suchá a konzervovaná pro psy i kočky a vybírejte na petclub.cz

Superkrmiva: Jak podpořit zdraví domácího mazlíčka přírodní cestou?

V době, kdy se stále více zaměřujeme na zdravý životní styl a přírodní produkty, se tento trend rozšiřuje i do světa domácích mazlíčků. Výživa zvířat hraje klíčovou roli v jejich celkovém zdraví a pohodě. V tomto článku se zaměříme na superkrmiva a jejich výhody pro zdraví čtyřnohých přátel.

Co jsou to superkrmiva?

Superkrmiva jsou potraviny bohaté na nutriční hodnoty, které mohou pozitivně ovlivnit zdraví zvířat. Obvykle se jedná o produkty s vysokým obsahem vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších prospěšných látek. Příkladem mohou být různé druhy bobulí, tmavě zelená listová zelenina, semena, ořechy či vybrané druhy masa a ryb bohaté na omega-3 mastné kyseliny.

Co patří mezi superpotraviny?

  • Lean Meat: Kuřecí, hovězí, jehněčí a krůtí maso, vysoce kvalitní zdroje bílkovin, které jsou základem psí stravy.
  • Ryby: Převážně losos a makrela, bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které podporují zdraví kůže a srsti a jsou prospěšné pro srdce a klouby.
  • Vejce: Skvělý zdroj snadno stravitelných bílkovin, vitaminů a minerálů.
  • Ovoce: Hlavně jablka a borůvky obsahují vitamíny, minerály a důležité antioxidanty.
  • Zelenina: Zdroj vlákniny, vitaminů a minerálů, jako jsou brokolice, mrkev a dýně, známé také pro své pozitivní účinky na trávení.
  • Probiotika: Jogurt nebo kefír (bez přidaného cukru a umělých sladidel), které podporují zdravou střevní mikroflóru.
  • Chia Semínka nebo lněná Semínka: Dobré zdroje omega-3 mastných kyselin a vlákniny.
  • Sladké brambory: Výborný zdroj vitaminu A a vlákniny, které jsou dobré pro trávicí systém.

Jak přírodní složky v krmivech podporují zdraví psů a koček?

První z výhod superkrmiv je podpora imunitního systému. Kvalitní značky krmiv jako Optimeal a CLUB 4 PAWS z naší nabídky, jsou bohatá na antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před oxidativním stresem a podporují zdravý imunitní systém. Další výhodou je zlepšení trávení díky obsažené vláknině v krmivech, mezi kterou patří například lněná nebo dýňová semínka, pomáhající udržovat zdravé trávení a předcházet problémům jako je zácpa nebo průjem. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které se nachází například v lososu, pak přispívají k zdravé kůži a lesklé srsti. Některá superkrmiva mohou dokonce pomoci v prevenci nebo zpomalení vývoje chronických onemocnění, jako je cukrovka, artritida nebo srdcové choroby.

Vylepšete zdraví mazlíčků skrze přírodní receptury krmiva

Ve složení krmiva jsou masné složky na prvním místě a jsou také obohaceny o všechny potřebné vitamíny a minerály, komplex Omega 3 + Omega 6 a formule INTEGRAMIX pro skvělý vzhled a zdraví vašeho miláčka.

Unikátní formule Integramix jsou 4 složky ze čtyř světových stran pro podporu zdraví zvířat.

  • Ze severu: Sušený hloh - pomáhá normalizovat tlak, zlepšuje srdeční funkce.
  • Z jihu: Sušený banán - obsahuje lehce stravitelné sacharidy a vláknina, která pomáhá zlepšit trávení a je dobrým zdrojem energie, má vysoký obsah draslíku.
  • Ze západu: Sušená rajčata - obsahují organické kyseliny, vitamíny skupiny B. Největší výhoda rajčat - vysoký obsah cholinu, který pomáhá normalizovat funkci jater a zvyšuje syntézu žluči.
  • Z východu: Sušený zázvor - příznivě ovlivňuje činnost trávicího traktu a pomáhá udržovat imunitu.

Přírodní krmivo je vyrobeno z čerstvých, celých ingrediencí, které jsou bohaté na živiny a mají minimální zpracování. To zajišťuje, že v krmivu zůstávají zachovány všechny důležité vitamíny, minerály a antioxidanty. Mezi oblíbené přírodní ingredience patří čerstvé maso, ryby, ovoce a zelenina. Tyto složky nejen že podporují zdraví, ale také zvyšují chuťovou atraktivitu krmiva pro zvířata.

Každou novou potravinu zavádějte postupně, aby si na ni zvíře mohlo zvyknout a nezpůsobilo to trávicí potíže. Vždy dbejte na kvalitu a správné množství. Přebytek i nedostatek určitých živin může být pro zvířata škodlivý.

Zdraví čtyřnohých přátel je pro nás stejně důležité jako naše vlastní. Přírodní receptury krmiva představují ideální způsob, jak udržovat jejich vitalitu či ji dokonce zlepšit. Vsaďte na naše mokrá a suchá krmiva pro psy i kočky a vybírejte na petclub.cz

Jak vybrat vhodné vodítko pro psa?

Něco vyberu a pes si zvykne. Je to dobrý přístup? ROZHODNĚ NE! Výběr vodítka je složitější, než se na první pohled zdá. Přinášíme vám krátký informativní článek, abyste při výběru na něco nezapomněli.

Velikost a váha hraje důležitou roli

Při výběru vodítka je hlavní proměnnou váha a velikost vašeho čtyřnohého přítele. Malý pes zpravidla potřebuje lehčí a tenčí vodítko, zatímco pro větší plemena je třeba pevnější a odolnější vodítko, díky kterému udržíte pejska na uzdě v jakékoliv situaci.

Volba materiálu, typu a délky vodítka

Různých druhů použitého materiálů u vodítek je nespočet, jak vybrat a co tedy zvolit? Nejčastěji se setkáte s nylonovými a koženými vodítky, případně s lanovými vodítky. Nylon je lehký a snadno se čistí, koženka je oproti nylonu pevnější. Lanové vodítko je poté skvělé pro tréninkové účely.

Stejná otázka se nabízí i u typu vodítka. Nejčastěji naleznete:

  • Klasická vodítka
  • Obručová vodítka
  • Obojky spojené s vodítkem

Vyberte vhodné vodítko na základě duševního rozpoložení vašeho domácího mazlíčka. Živější plemena a energičtí pejsci budou potřebovat více svobody při pohybu, jen dávejte pozor na škrcení. Výběr délky je také důležitý – kratší vodítka vám dají větší kontrolu nad psem. Ne všechny délky vodítek pak mohou všude!

Bezpečnostní prvky vodítka

Kvalitní vodítka mají i kvalitní bezpečnostní prvky. Pevný karabinový háček anebo odolný obojek z pevného materiálu je dnes naprostým základem. Vyzkoušejte také např. elastické vodítko, díky kterému se nemusíte v budoucnu obávat, že se váš čtyřnohý miláček bude při běhu škrtit.

Jak vybrat stylové vodítko

Po výběru správné funkčnosti, materiálu či délky přichází čas na výběr estetiky a designu. Dnes si můžete vybrat vodítka s různými barvami, rozdílnými motivy a obrázky. Dbejte také na výběr značky! Investice do kvalitního vodítka vám může ušetřit peníze v dlouhodobém horizontu. Kvalitní vodítka od renomovaných značek lépe odolávají opotřebení a mohou vám držet o poznání déle.

V případě pomoci při výběru kvalitního vodítka pro vašeho psa se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám pomůžeme při výběru a zvolíme hezké a funkční vodítko.

Jak a čím zdravě krmit psa

Správná výživa je klíčovým faktorem pro zdraví vašeho čtyřnohého přítele. Jak a čím zdravě krmit vašeho psa? Jaké vybrat vhodné krmivo? A na co nesmíte při výběru zapomenout? Přinášíme vám několik základních principů při výběru vhodného krmiva pro vašeho pejska.

Kupujte pouze kvalitní krmivo

Alfa a omega ve výběrů kvalitního krmiva pro zdraví jakéhokoliv psího plemene. Doporučujeme zvolit kvalitní granule s vysokým obsahem masa, a naopak s minimálním množstvím ne úplně žádoucích obilovin.

Četnost dávkování

Neopomínejte také vhodnost dávkování. Každé plemeno má dávkování nastaveno jinak. Nezapomínejte ani na velikost vašeho pejska, jeho současnou fyzickou aktivitu ani na věk. Obecně platí, že nedodržování doporučené dávky, a tedy dopřávání vašemu čtyřnohému příteli, vede k přírůstku na váze, horší fyzické zdatnosti a v tom nejhorším případě také k snížení věkového dožití.

Zkuste také např. rozdělit doporučenou denní dávku do několika menších porcí. Udržíte díky tomu stabilní hladinu energie vašeho psa a zabráníte tak možnému přejídání.

Vhodnost doplňků stravy a vitamínů

Je důležité si pečlivě ověřit celý stravovací proces vašeho psího plemene. Někteří psi mohou potřebovat ke správnému růstu a podpoře kloubů či zažívacích systémů různé doplňky stravy a vitamíny.

Dostatečný přísun vody

Voda je podstatnou částí v rámci zajištění správného stravování jakéhokoliv psího plemene. Svému pejskovi dopřejte dostatek pitné vody po celý den. Správná a dostatečná hydratace je pro zdraví (především zažívacího systému) naprosto klíčovým faktorem.

Kvalitní výživa je základem dlouhého života vašeho psa. Dbejte na kvalitní stravu pro vašeho mazlíčka, zajistíme mu díky tomu optimální vitalitu a můžete podstatně prodloužit věk dožití. Kupujte kvalitní psí produkty v našem e-shopu. Poradíme vám se správným výběrem, budeme vám k ruce při výběru granulí, pochoutek a dalšího prémiového žrádla pro vašeho čtyřnohého přítele.

Jak určit správné množství krmiva pro kočku?

Chcete zajistit své kočce dlouhý a vitálně přívětivý život? Nepodceňte stanovení množství denního krmiva! V rámci našeho blogu vám přinášíme několik tipů, jak to udělat opravdu správně!

Rozdíl mezi suchým a mokrým krmivem

Suché krmivo obsahuje menší množství vody a je energeticky hutnější, naopak mokré krmivo obsahuje více vody a není tedy primárně určeno k nabrání tělesné energie. Je ideální v určitém časovém intervalu kombinovat oba typy kočičího krmiva, nejlépe vám samozřejmě pomůže váš lokální veterinář.

Věk a váha hraje svou roli

Ideální množství krmiva se významně liší s přibývajícím věkem a váhou! Dospělé a starší kočky potřebují odlišné nutriční hodnoty v porovnání s malými koťaty. Velký prim hraje také fyzická aktivita vaší kočky.

Pozor na váhové změny

Pokud si všimnete, že vaše kočka přibírá na váze anebo naopak nepřiměřeně hubne, uzpůsobte tomu i denní dávku krmiva či pamlsků. Nadváha i podváha jsou samozřejmě nežádoucí a vystavujete tak svého domácího mazlíčka vážným zdravotním problémům!

Sledujte tělesnou kondici

Doporučujeme pravidelnou kontrolu tělesné kondice vaší kočky, a tomu posléze uzpůsobit denní dávkování krmiva pro kočky. Kočky by zpravidla měly mít viditelný pas a neztrácet své ochlupení (v případě, že ho přirozeně mají). Pokud máte pochybnosti o váze anebo o zdraví, neprodleně kontaktujte vašeho veterináře.

Nabízíme kvalitní krmiva pro kočky a rádi vám pomůžeme se správným výběrem. Nakupujte v našem e-shopu a zajistěte pro svého domácího mazlíčka opravdu vitální život.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.