Průvodce pro hladký přechod na nové krmivo pro zvířecího mazlíčka

Jako každou jinou zásadní změnu ve stravování, je i přechod na nové krmivo potřeba provádět postupně a šetrně. V tomto článku se dočtete několik praktických tipů, jak umožnit vašemu zvířecímu mazlíčkovi přechod na nové krmivo a minimalizovat při tom možné zdravotní problémy.

Jak poznat, že je čas na změnu krmiva?

Na úvod je třeba říci, že častá změna krmiva může vašemu domácímu mazlíčkovi spíše uškodit, pokud k ní přistoupíte bez dobrého důvodu. Proto nedoporučujeme měnit krmivo pouze na základě nabídky lokálního zverimexu nebo výhodné ceny. Relevantní důvody pro přechod na nové krmivo mohou být různé, doporučujeme jej zejména tehdy, pokud vašemu pejskovi nebo kočičce původní krmivo nesvědčí. Dobrým důvodem pro změnu krmiva je také přechod na kvalitnější krmivo, které má z dlouhodobého hlediska pozitivní vliv na zdraví vašich psů a koček. Pokud se rozmýšlíte, jaké kvalitnější krmivo pro vašeho chlupáče vybrat, doporučujeme značky krmiv jako OPTIMEAL™ nebo CLUB 4 PAWS, které najdete v naší nabídce.

Jak bezpečně přejít na nové krmivo?

Změna krmiva je u každého zvířete velmi individuální, u domácích mazlíčků s citlivějším trávením se může zažívání ustálit až po 3 měsících. Přechod na nové krmivo by měl být postupný, v opačném případě by mohlo nové krmivo způsobit u vašeho zvířecího mazlíčka průjem nebo zvracení. Vyvarovat se těmto možným zdravotním obtížím vám umožní metoda postupného přimíchávání. Tato metoda je doporučována veterináři i dalšími odborníky, a navíc není nijak komplikovaná.

Celé kouzlo spočívá v postupném přimíchávání nově zavedených granulí do původních, aby si bříško vašeho chlupáče zvyklo na změnu. Platí, že čím starší váš mazlíček je, tím šetrněji musíte k této metodě přistupovat – nové granule přimíchávat po menších dávkách a po delší dobu. Pro starší pejsky s citlivějším trávením je vhodnou volbou nového krmiva například hypoalergenní krmivo OPTIMEAL™, které obsahuje snadno stravitelné rybí bílkoviny, zajišťující zdravé trávení, a prebiotikum Actigen pro regulaci rovnováhy prospěšné střevní mikroflóry.

Přechod na nové krmivo bez negativních dopadů na zdraví mazlíčka ve 4 fázích:

Každá fáze trvá 3 dny a celková metoda vám zabere minimálně 9 dní. Pokud se v jakékoli fázi projeví u vašeho mazlíčka nestandardní projevy v zažívání (zvláštní konzistence stolice apod.), nebojte se danou fázi prodloužit až na týden. V případě, že se vám nezdá reakce vašeho čtyřnohého přítele v pořádku, poraďte se s veterinářem a zvažte volbu jiného krmiva.

1. - 3. den

V počáteční fázi se snažíme o velmi pozvolný začátek přimíchávání. Poměr nového krmiva vůči původnímu je v této fázi 3:1 (¼ nových granulí, ¾ původních granulí).

4. - 6. den

K druhé fázi přistoupíme pouze tehdy, pokud proběhla počáteční fáze v pořádku a u vašeho domácího mazlíčka se nevyskytly žádné nežádoucí projevy. V této fázi zvýšíme poměr nových granulí na polovinu, poměr tak bude 2:2 (½ nových granulí, ½ původních granulí).

7. - 9. den

Třetí fáze je posledním krokem, který musíte vy i váš domácí mazlíček zvládnout před kompletním přechodem na novou stravu. Poměr nových granulí vůči původním se zvyšuje na 3:1 (¾ nových granulí, ¼ původních granulí).

10. den

Pokud proběhly všechny předchozí fáze hladce a bez komplikací, máte vyhráno. Nyní můžete podávat pouze nové krmivo bez příměsi původního krmiva.

Co sledovat po kompletní změně krmiva?

To že změna krmiva vašemu chlupáčovi prospěla, poznáte podle toho, že se mu zlepšila kvalita srsti a má pevnou stolici. Pokud se kvalita srsti nebo kůže zhoršila (objevují se lupy nebo vyrážka), krmivo nebylo zvoleno vhodně a váš domácí mazlíček může mít dokonce na některé jeho složky alergii nebo intoleranci. V takovém případě doporučujeme vybrat vhodnější krmivo a poradit se s veterinářem.

Zdraví čtyřnohých přátel je pro nás stejně důležité jako naše vlastní. Přírodní receptury krmiva představují ideální způsob, jak udržovat jejich vitalitu či ji dokonce zlepšit. Vsaďte na naše suchá a konzervovaná pro psy i kočky a vybírejte na petclub.cz

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.