Plánování rodinné dovolené může být pro rodiče náročné. Musíte sladit očekávání všech členů rodiny s časovými a finančními možnostmi, naplánovat program, zabalit věci a udržet si při tom zdravý rozum. Tento proces je stresující i pro vašeho domácího mazlíčka, který se najednou ocitá v rušném prostředí a k tomu všemu ještě pálí slunce ze všech stran. Jak zajistit pohodu našich čtyřnohých přátel během horkých letních měsíců, se dočtete v našem novém článku.
Jak chránit domácí mazlíčky před horkem a dehydratací?
Nejdůležitějším bodem bude samozřejmě pitný režim našich mazlíčků, který je obzvláště v těchto dnech naprosto zásadní. Zvíře by mělo mít neustálý přístup k čerstvé a čisté vodě, a to platí i na cestách. Pokud jedete na dovolenou nebo výlet, mějte neustále po ruce vodu v láhvi a nezapomeňte také na cestovní misku. Na trhu je mnoho silikonových cestovních misek, které lze složit, a dokonce pohodlně připnout na zavazadlo, abyste ji mohli kdykoli snadno vytáhnout bez nepříjemného hledání v zavazadle. Alternativou pro menší psy je pak silikonová láhev na vodu s menší miskou, která slouží zároveň jako víčko. Myslete také na to, že v teple se voda rychleji kazí, proto byste ji měli měnit častěji než obvykle.
Mokrá krmiva jako další příjem tekutin
Pokud máte dojem, že příjem tekutin vašeho mazlíčka není dostačující, řešením jsou mokrá krmiva, u kterých je podíl tekuté složky až 78 %. Tato krmiva jsou pro zvířata chuťově velmi přitažlivá, proto jsou ideální v případě, že zvíře z nějakého důvodu nepije potřebné množství vody. A kolik vody má vlastně zvíře vypít? U psů se uvádí 50 ml vody na jeden kilogram jeho váhy, u koček minimálně 40 ml na kilogram. Počítejte ale s tím, že v horkých letních měsících je příjem tekutin vyšší.
Produkty, které pomáhají chránit domácí mazlíčky nejen před horkem a sluncem
Horké letní dny pomohou vašim mazlíčkům zvládnout chladicí podložky z polyesteru nebo nylonu, které se vyrábí i v cestovní verzi. Výhodou těchto podložek je jejich omyvatelnost a s ní spojená snadná údržba. Pro psy a kočky s citlivější nebo kompletně odhalenou kůží můžete pořídit krém proti slunci s vysokým faktorem. Na trhu naleznete i voděodolné, což je vhodná volba primárně u psů, kteří rádi dovádějí ve vodě. V létě není horko a slunce jediným nepřítelem, proto byste měli pořídit kvalitní antiparazitní obojky, případně sprej nebo šampon. Novým trendem jsou také antiparazitní oblečky pro psy s nanotechnologií.
Psa nikdy nenechávejte samotného v autě!
Zásada, která platí pro každého majitele psa. Pokud cestujete se psem, snažte se, aby pro něj jízda autem byla co nejkomfortnější. V tom vám pomohou i výše zmíněné cestovní chladicí podložky a cestování v ranních či večerních hodinách. Nikdy však nesmíte nechat psa v autě samotného, a to ani za předpokladu, že je auto zaparkované ve stínu a okénko auta je otevřené. Slunce se v průběhu dne posouvá a místo, od kterého jste odešli, se může stát během chvíle nesnesitelnou výhní, která teplotu v autě dokáže posunout během pouhých dvaceti minut až na 70 °C, což může být pro psa fatální. Pokud jste svědky toho, že je pes v autě sám, obraťte se na městskou policii, která vám situaci pomůže vyřešit.
Příznaky dehydratace: Jak je rozpoznat včas?
Primárním cílem je vždy této extrémní situaci předejít. Přesto je dobré umět rozpoznat příznaky dehydratace včas, aby bylo možné poskytnout domácímu mazlíčkovi co nejrychleji adekvátní pomoc.
- Pozorujte, co se děje ve zvířecí tlamě
Suché a lepkavé dásně patří mezi první příznaky dehydratace. Dásně by měly být hladké a jejich barva by měla být růžová. Sytě červené nebo zcela bledé dásně značí problém. U psů může být indikátorem i změna slinění. Sliny by neměly být lepkavé, v pozdější fázi dehydratace přestává pes slinit úplně. Naopak zvýšené slinění může patřit mezi první příznaky dehydratace, zde je ale nutné vzít v potaz i ostatní symptomy, neboť se jedná o jev, který doprovází i obyčejnou obranu těla psa před horkem.
- Oči a čumák prozradí mnohé
Mezi další příznaky dehydratace patří podobně jako u lidí zapadlé oči, které na první pohled nevypadají zcela zdravě. Důvodem je kůže v okolí očí, která je v důsledku dehydratace vysušená, a oči tak mohou působit, jako by byly posunuty dozadu. U psů může napovědět i suchý čumák, který se ale stejně jako nadměrné slinění řadí i mezi normální projevy při vysokých teplotách.
- Elasticita kůže
U psů i koček by kůže měla být elastická a pružná. Pokud u zdravého zvířete zkusíte mírně vytáhnout kůži za lopatkami, měla by se rychle vrátit zpět na své místo. V opačném případě, kdy se kůže stahuje pomalu, byste měli zpozornět, jedná se totiž o jeden z hlavních příznaků dehydratace.
- Jako vždy napoví chování zvířete
Každý páníček zná svého domácího mazlíčka natolik, aby věděl, jaké je jeho obvyklé chování. Při jakékoli prudké změně byste měli zpozornět, a to nejen při podezření na dehydrataci. I u té se ale chování zvířete mění, dehydratace je často doprovázena únavou letargií, tedy nezájmem o okolní osoby, předměty a dění.
Pokud jste odhalili první příznaky lehké dehydratace, situaci zvládnete vyřešit i vy sami. První pomoc poskytnete okamžitým přísunem čerstvé vody, případně konzervy, pakliže zvíře vodu odmítá. V pozdější fázi dehydratace jde o čas, proto při podezření na vážnou dehydrataci vašeho nebo cizího zvířete ihned vyhledejte veterinární pomoc, abyste předešli závažným zdravotním komplikacím.
Zdraví čtyřnohých přátel je pro nás stejně důležité jako naše vlastní. Užijte si bezproblémové cestování i s vašimi domácími mazlíčky a pořiďte jim na cesty naše superprémiová mokrá krmiva na e-shopu PetClub.cz