Často kladené otázky a odpovědi

 Jak funguje smíšené krmení a co bych měl mít na paměti?

Při smíšeném krmení se můžete rozhodnout, kdy které krmivo psovi podáte. Nezáleží tedy na tom, zda ráno podáváte suché nebo mokré krmivo a naopak. Vyhněte se však přímému míchání obou krmiv, protože mají rozdílnou dobu trávení.

Dbejte také na to, abyste správně vypočítali množství krmiva. Pokud tak neučiníte, může se stát, že váš pes bude mít nadváhu nebo podváhu.

 

Na co si mám dát pozor, když krmím pouze mokrým krmivem?

Kompletní vlhké krmivo obsahuje všechny látky, které váš pes potřebuje k životu. Na rozdíl od suchého krmiva však nezpůsobuje mechanické obrušování zubů, takže se na nich časem může vytvořit zubní plak a kámen. Pravidelně proto svému psovi kontrolujte chrup a zajistěte mu dostatečnou péči o zuby. K tomuto účelu jsou vhodné například i pevné žvýkací předměty, které nabízejí rozmanitost a dlouhé potěšení ze žvýkání. Nechte svého veterináře pravidelně kontrolovat zuby vašeho psa a odstraňovat zubní kámen.

Dbejte na to, aby váš pes dostával dostatečný příděl žvýkacích předmětů, a zahrňte je do denní dávky krmiva.

 

Na co si mám dát pozor, pokud krmím pouze suchým krmivem?

Kromě mnoha výhod má suché krmivo jednu velkou nevýhodu: nízký obsah vody. Přitom dostatek tekutin je pro organismus psa životně důležitý. Například ledviny vašeho psa potřebují dostatek vody k vyplavování toxických odpadních látek z krve. Pokud svého psa krmíte pouze suchým krmivem, měli byste proto zajistit, aby měl nepřetržitý přístup k čerstvé vodě a aby také přijímal dostatek vody.

 

Jak určím správné množství suchého nebo mokrého krmiva?

Správné množství jídla závisí na různých faktorech. Mezi ně patří zdravotní stav psa, jeho věk, plemeno a úroveň aktivity. Například starší pes potřebuje méně energie než mladý sportovně založený pes.

Jak vypočítat správné množství krmiva se dozvíte na internetu. Řiďte se také krmnými doporučeními výrobce uvedenými na obalu a v případě pochybností požádejte o radu svého veterináře.

 

Jak dlouho můžete nechat mokré nebo suché krmivo?

V misce se krmivo dostává do kontaktu s bakteriemi a enzymy ze slin, které mohou způsobit kažení krmiva. Abyste zabránili tomu, že váš pes sní zkažené krmivo a onemocní, měli byste proto po určité době krmivo z misky odstranit.

Vlhké krmivo by mělo být z misky odstraňováno denně. Suché krmivo obvykle vydrží déle, ale neměli byste ho nechávat déle než dva dny.

 

Jak by mělo být příslušné krmivo pro psy ideálně skladováno?

Jak dlouho lze krmivo pro psy skladovat před otevřením a po něm, zjistíte z návodu výrobce. Rozhodující je však způsob jeho skladování:

Je důležité, abyste neotevřené nádoby s krmivem skladovali na chladném (do 38 °C) a suchém místě chráněném před světlem. Abyste zabránili napadení pytlů s krmivem škůdci, měli byste je také uchovávat mimo podlahu a za zavřenými dveřmi.

Otevřené nádoby s krmivem by měly být v chladničce rozhodně přikryté, aby se zpomalilo jejich kažení. Otevřené pytle s krmivem by měly být co nejlépe vzduchotěsně uzavřeny a rovněž uloženy na chladném místě chráněném před světlem.

 

Jak poznáte, že je mokré nebo suché krmivo zkažené?

Na první pohled není vždy snadné rozpoznat zdravotní rizika v krmivu. Určité příznaky vám však napoví, že krmivo již může být zkažené.

K nejčastějším příznakům kažení patří změny chuti a také změny barvy nebo odchylky v pachu.

 

V jakou denní dobu a jak často mám podávat suché nebo mokré krmivo?

I když pro vás může být jednodušší krmit jednou denně, většina veterinářů doporučuje rozdělit denní krmnou dávku pro psy alespoň na dvě krmení. To platí zejména pro velká plemena psů, která jsou náchylná k život ohrožujícím žaludečním poruchám.

V jakou denní dobu psa krmíte, není obvykle důležité. Dbejte však na to, abyste psovi po jídle dopřáli odpočinek a nechodili s ním na procházku nebo dokonce neběhali bezprostředně po krmení. Obecné pravidlo zní: nejméně jedna hodina, ideálně dvě hodiny odpočinku po krmení.

 

Co je třeba vzít v úvahu při změně krmiva?

Různé události mohou způsobit, že je nutné přejít z jednoho zdroje na druhý. Příliš rychlá změna krmiva však může psům způsobit zažívací potíže. Měla by se proto vždy provádět pomalu a šetrně postupným mícháním starého krmiva s malým množstvím nového krmiva

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.